Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Aktualności
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Przedszkole „Happy Kids” z Siechnic Liderem Edukacji Ekologicznej
03 / 10 / 2019 Aleksandra Chlebosz 1255

Edukacja ekologiczna jest niesamowicie istotna już od najmłodszych lat, ponieważ w dużej mierze, to ona jest warunkiem zachowania życia na Ziemi. Przedszkole „Happy Kids” promując postawy proekologiczne, przystąpiło do VII edycji Dolnośląskiej Sieci Szkół Promujących Ekorozwój „Ziemia dla wszystkich” realizując własny projekt, pt. „Zielone roślinki dla chłopczyka i dziewczynki”.


Głównym celem projektu było zmotywowanie dzieci do poznania i docenienia właściwości roślin, sposobów ich siewu oraz czynników wpływających na ich wzrost. W trakcie jego realizacji cała społeczność przedszkola oraz osoby zaangażowane w projekt, podejmowały działania ukierunkowane na poszerzanie wiedzy dzieci dotyczącej hodowli roślin oraz ich wpływu na życie ludzi. Dzieci systematycznie pogłębiały swoją wiedzę z zakresu dbania o środowisko, wyjeżdżały na wycieczki do lasu, gospodarstwa agroturystycznego i ogrodnictwa. Uczestniczyły w warsztatach zielarskich, gościły w swoim przedszkolu leśników oraz ekologów. Przedszkolaki przystąpiły do Ligi Ochrony Przyrody i swoją postawą zachęcały innych do dbania o przyrodę, aby jej piękno trwało wiecznie. Podopieczni przedszkola brali udział w różnych konkursach ekologicznych, zdobywając przy tym liczne nagrody.  Z pomocą nauczycieli i rodziców założyli własny, ogródek warzywny przed przedszkolem. Systematycznie pielęgnowali, obserwowali i z wielką przyjemnością zajadali swoje zbiory.
W efekcie tej pracy, dzieci zaczęły bardziej doceniać znaczenie warzyw w swojej diecie oraz inne lokalne produkty. Samodzielnie podejmowały działania na rzecz ochrony środowiska, np. zbierając nakrętki lub segregując śmieci.

 

Do Kuratorium Oświaty we Wrocławiu zgłoszono wiele projektów konkursowych, dlatego komisja Dolnośląskiego Forum Edukacji Ekologicznej miała niełatwe zadanie. Poddała ocenie arkusze ewaluacyjne uwzględniając następujące kryteria: określenie problemu ekologicznego zaobserwowanego w środowisku, ocenę merytoryczną zrealizowanego projektu (jasno określone cele, integracja treści, logiczna całość, konsekwentna realizacja, efekty), współpracę placówki ze środowiskiem lokalnym.

 

Po pozytywnym rozpatrzeniu arkuszy kolejnym etapem były audyty, do których zakwalifikowały się najlepsze placówki, które najskuteczniej realizują ciekawe działania proekologiczne. Do tego grona dołączyło również przedszkole „Happy Kids” z Siechnic. Trud, kreatywność oraz wysiłek całej społeczności przedszkolnej zostały docenione i przedszkole otrzymało tytuł Lidera Edukacji Ekologicznej. Koordynator projektu – Martyna Peglau, podczas konferencji organizowanej w Kuratorium Oświaty we Wrocławiu, zaprezentowała założenia, działania i efekty przedszkolnego projektu. Odebrała również zaszczytny tytuł Lidera Edukacji Ekologicznej oraz czek na kwotę 1000 zł, który przedszkole przeznaczy m.in. na zakup mikroskopów. Jest to niezwykle prestiżowe wyróżnienie. Ten niewątpliwy sukces cieszy i inspiruje całą społeczność przedszkolną do dalszych działań na rzecz zdrowej i pięknej planety.

 

 

 

 

 

Zdjęcia oraz tekst zostały przekazane przez Panią Martynę Peglau.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się