Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Odpowiedź na pytanie nr 95
17 / 12 / 2012

Pytanie:

Witam. W dniu dzisiejszym na ul. Koejowej stał sobie samochód Straży Miejskiej. W środku zaś Pan Radosław Radawiec - co sprawdziłem. Siedział i "czatował" na krnąbrnych kierowców jak mniemam. Jest tylko jeden duży problem. Od czasu wrowadzenia nowej organizacji ruchu - rondo na ulicy Fabrycznej, koło Banku Spółdzielczego notorycznie stoją samochody w taki sposób, że blokują jeden pas ruchu w miejscu gdzie jest podwójna ciągła. Często są to samochody z rejestracjami opolskimi. Tak też było w dniu dzisiejszym - biały Volkswagen o numerze zaczynającym się na OPR.Już dwukrotnie zwracałem dzwoniłem do Straży, żeby to miejsce częściej patrolować. W pobliżu jest wyjazd ze szkoły. Ggdy tą drogą od ulicy Opolskiej jadą samochody, w tym ciężarowe, jest problem z przejazdem a może dojść i do wypadku. Straż jest jednak bardziej zainteresowana ustawianiem fotoradaru niż takimi, jak opisana, sprawami. Tam należało by wprowadzić zakaz parkowania. Co Burmistrz zamierza zrobić, w tym ze Strażą?
K.B.

Odpowiedź na pytanie:

Szanowny Panie,

Uprzejmie informuje, że głównym zadaniem straży miejskiej jest zapewnienie mieszkańcom Siechnic oczekiwanego poziomu poczucia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Stąd też wszystkie realizowane przez strażników miejskich czynności kontrolne ukierunkowane są właśnie na ten cel. Jednym z elementów prowadzonych przez strażników działań są stałe kontrole ruchu drogowego. Zakres przedmiotu kontroli ujmuje wszystkie zgłoszenia poczynione przez mieszkańców. Przemawia za tym fakt, iż to przede wszystkim sami mieszkańcy wyznaczają prawidłowość i skuteczność wytyczonych straży zadań.  
Kontrole ruchu aktywnego (kontrola prędkości) realizowane są przy użyciu tzw. fotoradaru, natomiast ruchu biernego (kontrole przestrzegania innych przepisów Prawa o ruchu drogowym) w sposób bezpośredni.  Prowadzone są one naprzemiennie i ze szczególnym uwzględnieniem miejsc, w których ulokowane są placówki oświatowe oraz inne miejsca mogące generować nieprawidłowości; w tym np. sklepy, banki, restauracje i etc.
Rejon ulicy Kolejowej oraz ulicy Fabrycznej objęty jest właśnie takimi działaniami.  Głównym zadaniem realizowanych w tym miejscu kontroli jest minimalizacja zarówno już ujawnionych wykroczeń w ruchu drogowym, jak i niedopuszczanie do powstawania takich zjawisk w przyszłości. Tym bardziej, iż mogą one powodować zagrożenia i utrudnienia w ruchu, a powodowane są przez samych jego uczestników – w tym mieszkańców Naszej gminy.
W przedmiotowym dniu zadania takie prowadzone były naprzemiennie przez cały okres dyżuru strażników. Sama ich częstotliwość uzależniona była natomiast od potrzeby realizowania innych zgłoszeń dokonywanych przez  mieszkańców z innych części miasta i gminy, a także potrzebą  zrealizowania innych zadań szczegółowych wyznaczonych na dany dzień. 
Na zakończenie pragnę Pana poinformować, że w wyniku prowadzonych czynności w okresie od października do listopada br. strażnicy nałożyli łącznie dziesięć mandatów karnych. Ilość przeprowadzonych postępowań potwierdza zarówno cykliczność kontroli, jak i obrazuje dalszą potrzebę ich prowadzenia.  Informuję także, iż sprawcy wykroczeń często nie zdają sobie sprawy z powodowanych utrudnień oraz zakłóceń porządku publicznego. Dlatego też każda przeprowadzona przez strażnika interwencja owocuje również krótkim przypomnieniem kierującemu obowiązujących przepisów z zakresu Prawa o ruchu drogowym.  
W przypadku zauważenia jakichkolwiek nieprawidłowości proszę o dokonanie zgłoszenia pod numer dyżurny Straży Miejskiej – GSM 500 079 483.

Milan Ušák
Burmistrz Siechnic

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się