Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
baner---turystyczne-top-15.jpg
baner-oferty-pracy.jpg
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
6. JEZIORA: CZARNA ŁACHA, STARA ODRA (PANIEŃSKIE), DZIEWICZE, KOTOWICKO
14 / 05 / 2018

W pobliżu wsi Kotowice znajdują się trzy urokliwe zbiorniki wodne. Są to jeziora o charakterze tzw. starorzeczy. Powstały one wskutek działalności rzeki Odry, w wyniku przesunięcia się jej nurtu. 

 

Większe ze starorzeczy to Stara Odra (zwana Jeziorem Panieńskim). Ma ono kształt rozciągniętej litery S. Długość jeziora to niecałe 2 kilometry, natomiast szerokość to nie więcej niż sześćdziesiąt metrów. Nad Wschodnim krańcem jeziora przeprowadzony jest kilkudziesięciometrowy most kolejowy (trasa Wrocław – Jelcz Laskowice). Przez most można przejść lub przejechać rowerem, zachować należy jednak szczególną ostrożność – na trasie tej często kursują pociągi.

jezioro dziewicze, panieńskie, kotowice, gmina siechnice
Jezioro Stara Odra (zwane Jeziorem Panieńskim)

 

Drugie z kotowickich jeziorek to Jezioro Dziewicze. Ma prosty, wydłużony kształt. Jest znacznie mniejsze od swojego „sąsiada”. Jego długość to około 800 metrów, natomiast szerokość nie przekracza 60 metrów. Oba jeziora są rajem dla wędkarzy oraz wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji dla osób poszukujących kontaktu z naturą.

jezioro dziewicze, panieńskie, kotowice, gmina siechnice
Jezioro Dziewicze

 

Trzecim jeziorem jest Jezioro Kotowicko. Niewielkie jezioro położone wśród gęstego lasu, choć jednocześnie zlkalizowane w pobliżu wsi Kotowice, przyciąga swoim urokiem turystów podążających z Kotowic drogą do wieży widokowej wybudowanej w przysiółku Utrata.

 

Najbliższym dla miasta Siechnice, a także stosunkowo dużym zbiornikiem wodnym jest jezioro Czarna Łacha. Powstało ono też jako starorzecze Odry. Dziś jest świetnym miejscem wypoczynku i rekreacji. Tuż nad jego brzegiem znajduje się duża łąka z zapleczem biwakowym.

czarna łacha jezioro gmina siechnice
Jezioro Czarna Łacha

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg