Gmina Siechnice

Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Jeziora: Stara Odra (zwana Jeziorem Panieńskim), Jezioro Dziewicze i Jezioro Kotowicko
15 / 05 / 2018

W pobliżu wsi Kotowice znajdują się trzy urokliwe zbiorniki wodne. Są to jeziora o charakterze tzw. starorzeczy. Powstały one wskutek działalności rzeki Odry, w wyniku przesunięcia się jej nurtu.

 

Większe ze starorzeczy to Jezioro Panieńskie. Ma ono kształt rozciągniętej litery S. Długość jeziora to niecałe 2 kilometry, natomiast szerokość, to nie więcej niż sześćdziesiąt metrów. Nad Wschodnim krańcem jeziora przeprowadzony jest kilkudziesięciometrowy most kolejowy (trasa Wrocław – Jelcz Laskowice). Przez most można przejść lub przejechać rowerem, zachować należy jednak szczególną ostrożność – na trasie tej często kursują pociągi.

 

Jezioro Stara Odra (zwane Jeziorem Panieńskim)
Jezioro Stara Odra (zwane Jeziorem Panieńskim)

 

Drugie z kotowickich jeziorek to Jezioro Dziewicze. Ma prosty, wydłużony kształt. Jest znacznie mniejsze od swojego "sąsiada”. Jego długość to około 800 metrów, natomiast szerokość nie przekracza 60 metrów. Oba jeziora są rajem dla wędkarzy oraz wspaniałym miejscem wypoczynku i rekreacji dla osób poszukujących kontaktu z naturą.

 

jezioro dziewicze
Jezioro Dziewicze

 

Trzecim jeziorem jest Jezioro Kotowicko. Niewielkie jezioro położone wśród gęstego lasu, choć jednocześnie zlkalizowane w pobliżu wsi Kotowice, przyciąga swoim urokiem turystów podążających z Kotowic drogą do wieży widokowej wybudowanej w przysiółku Utrata.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg