Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
kapielisko_blekitnalaguna.JPG
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Odpowiedź na pytanie nr 249
10 / 08 / 2015

Dzień dobry,
Panie Burmistrzu,
zapewne Pan wie, że szkoły podstawowe w Siechnicach, Żernikach, św. Katarzynie i Radwanicach prowadzą dyżury wakacyjne dla dzieci z oddziałów przedszkolnych.
Mój syn obecnie uczęszcza na taki dyżur w św. Katarzynie. Czy Pan wie, że podczas całodniowego pobytu dzieci nie mają zapenionego żadnego posiłku? Dlaczego?
W szkole w Siechnicach i w Żernikach był codziennie obiad, w św. Katarzynie podobno się nie da, bo nie są w stanie policzyć ilości dzieci (jest ich szesnaścioro).
Proszę nie mówić, że procedury, przepisy itp. Jestem przekonany, że los dzieci z naszej gminy nie jest Panu obojętny i da się zamówić dla naszych dzieci w jakimś cateringu codzienny, ciepły posiłek za który rodzice z pewnością chętnie zapłacą. Z Pana strony oczekiwał bym konkretnej i szybkiej decyzji, aby tak się stało.
 
Dodatkowo, czy Pan wie jak jest organizowana opieka nad dziećmi? W drugiej części dnia grupą opiekuje się tylko  jedna pani. Jezeli dziecko potrzebuje iść do toalety, to organizowana jest wyprawa całej grupy, bo Pani nie może zostawić dzieci samych. W takiej sytuacji, dzieci krępują się prosić o wyjście do toalety. Mój syn ma obecnie problemy z układem moczowym i jest to dla niego bardzo stresująca sytuacja. Czy może Pan wpłynąć na lepszą organizację opieki w tym zakresie?
 
Mam nadzieję, że zrobi Pan coś w powyższych sprawach, zamin zakończy się dyżur wakacyjny.
 
z poważaniem
Piotr Zieliński
mieszkaniec Siechnic

Odpowiedź:

Szanowny Panie,

W odpowiedzi na email po rozmowie z dyrektorem szkoły Panią Jolantą Przybytniowską, informuję:
1.    Problem posiłków. Na dyżur oddziału przedszkolnego w Św. Katarzynie zapisało się 40 dzieci z różnych miejscowości. Z tego uczęszcza na codzienne zajęcia tylko 16 dzieci. Rodzice, którzy wcześniej zadeklarowali pobyt dziecka w oddziale, zrezygnowali nie powiadamiając szkoły. Z tego też względu wynika trudność w zamawianiu posiłków dla dzieci, gdyż rodzice nie informują szkoły, że dziecka nie będzie, a szkoła zamawiając posiłki musi podać konkretną liczbę dzieci dla cateringu. Płatności dokonują tylko rodzice. Jeśli szkoła zamówi liczbę posiłków większą, rodzic, którego dziecka nie było, nie chce zapłacić za zamówiony posiłek. Wszyscy rodzice dzieci uczęszczających podpisali umowy na pobyt dziecka na dyżurze w oddziale. Paragraf 2 ust.1 pkt 2 umowy, mówi, iż „ wyżywienie rodzice zapewniają we własnym zakresie – suchy prowiant”. Każdy rodzic został o tym poinformowany jeszcze przed podpisaniem umowy.
2.    Organizacja opieki w oddziale. W oddziale opiekę sprawuje nauczyciel i pomoc nauczyciela. Zadaniem pomocy jest m.in. wyprowadzanie dzieci do toalety. Jeśli dziecko sygnalizuje „potrzebę” to pomoc nauczyciela ma obowiązek zaprowadzić dziecko do toalety lub też zabiera większą liczbę dzieci, jeśli większa liczba dzieci chce w tym samym czasie wyjść do toalety. W drugiej części dnia z reguły pozostaje 4-5 dzieci w grupie. Każde dziecko jeśli sygnalizuje „potrzebę” jest wyprowadzane do toalety. Jeśli doszło do jakiegokolwiek dyskomfortu dziecka, sytuacja na pewno ulegnie poprawie.
Pragnę również zapewnić, że w przyszłym roku kalendarzowym zasady sprawowania opieki podczas dyżurów wakacyjnych zostaną ujednolicone we wszystkich szkołach prowadzonych przez Gminę.

Z wyrazami szacunku,
Milan Ušák

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Spis-rolny.jpg