Gmina Siechnice

Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
grafika
Jak żyjemy
16 / 07 / 2013 Mariusz Różnowicz

Na obszarze gminy Siechnice znajdują się 23 miejscowości, zamieszkane przez przedsiębiorczych i pracowitych  ludzi. Duża część osób zamieszkujących gminę od lat oraz coraz liczniej osiedlający się „nowi mieszkańcy”, to przede wszystkim osoby młode o wysokich kwalifikacjach zawodowych.

Cztery największe miejscowości gminy to: Siechnice, Radwanice, Święta Katarzyna i Żerniki Wrocławskie skupiają ponad 70% ludności. W tych miejscowościach najlepiej rozwinięta jest infrastruktura techniczna i społeczna.
Bliskość Wrocławia w pełni zaspokaja potrzeby mieszkańców, względem niezbędnych usług i ułatwia wszelkie sprawy związane z transportem, obsługą bankową, opieką zdrowotną, szkolnictwem czy kulturą. Jednocześnie na terenie samej gminy, zlokalizowanych jest kilka placówek edukacyjnych, dwa ośrodki zdrowia oraz cztery oddziały banku.

Teren gminy pełni znaczącą rolę w obsłudze komunikacyjnej Wrocławia - biegną tędy połączenia kolejowe i drogowe do Opola, Jelcza-Laskowic, Strzelina oraz południowo - zachodniej Polski. Miejscowości: Siechnice, Radwanice, Święta Katarzyna, Żerniki, Smardzów, Mokry Dwór, Blizanowice Tresno obsługuje komunikacja miejska (z Wrocławia). Do tych i pozostałych miejscowości dojechać można też komunikacją zbiorową taką jak: autobusy PKS i pociągi PKP. Przez teren gminy przebiega droga krajowa nr 94, łącząca Wrocław z Opolem  i ze Śląskiem i trasa wojewódzka nr 395 Wrocław-Strzelin. Międzynarodowy Port Lotniczy Strachowice znajduje się we Wrocławiu w odległości około 20 km od gminy.

Życie kulturalne naszej gminy toczy się w kilku bibliotekach publicznych, klubach osiedlowych oraz świetlicach zlokalizowanych w kilkunastu miejscowościach. Wiele imprez muzycznych, teatralnych i folklorystycznych organizuje Gminne Centrum Kultury. W okresie wiosenno letnim są to głównie imprezy plenerowe, natomiast jesienią i zimą są to koncerty i spotkania w placówkach GCK.

Nasza gmina stawia także na aktywność fizyczną mieszkańców. Coroczne inwestycje zaowocowały stworzeniem atrakcyjnych terenów rekreacyjnych i sportowych. Są one chętnie odwiedzane przez mieszkańców gminy oraz gości z gmin ościennych. Na obszarze gminy Siechnice działa kilkanaście amatorskich klubów sportowych różnych dyscyplin.

W ciągu roku odbywa się kilkanaście imprez o charakterze zawodów sportowych  (juniorskich i seniorskich) w takich dyscyplinach jak: piłka nożna, koszykówka, biegi, wędkarstwo, taniec towarzyski itp.. Zarządzaniem obiektami sportowymi oraz organizacją imprez i zawodów zajmuje się Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji.

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
baner-czujnik-smogu-gmina-s.jpg
baner-targowisko-w-siechnicach.jpg