Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Odpowiedź na pytanie nr 4
19 / 12 / 2011

Pytanie:

Witam Panie Burmistrze. Chciałam zapytać pana czy w planach gminy powstanie u nas żłobek? Czy w ogóle są takie plany . Jestem mamą 2 latki z zawodu Pedagogiem i Pielęgniarką Obecnie pracuję właśnie w jednym ze żłobków Wrocławskich których zapewne jak Pan wie jest wiele we Wrocławiu. Byłabym rada za udzielenie jakiejkolwiek informacji. Z poważaniem mgr Edyta Zarzeczna

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

Jestem zdania, że publiczny żłobek na terenie naszej gminy jest potrzebny. Rozważałem skorzystanie z rządowego programu „Maluch”, jednakże ze względu na bardzo rygorystyczne zapisy programu i sytuację gminnego budżetu, nie wzięliśmy w nim udziału w mijającym roku. Sytuacja podobnie wyglądała w innych gminach. Na prawie 2500 gmin w Polsce, do programu zgłosiło się tylko 104 samorządy. Zasadniczą wadą programu jest to, że nie pozwala uzyskać dotacji z budżetu państwa na takie projekty, w których samorząd chce organizować żłobek w wynajętym długoterminowo lub leasingowanym lokalu lub budynku (np. od dewelopera). Mam wrażenie, że Rząd pisząc program „Maluch” nie za bardzo chciał, żeby gminy w całości wykorzystały dotacje zarezerwowane na jego realizację.
Obecnie nie posiadamy własnego lokalu, który byłby odpowiedni do otwarcia tam żłobka, a który spełniałby wymagania programu rządowego „Maluch”, natomiast zakup działki i koszt wybudowania budynku, przekroczyły możliwości gminy na 2011 r. Nie rezygnuję jednak z udziału w programie w kolejnych latach.
Gmina wspomaga jednak działalność podmiotów zajmujących się opieką nad dziećmi do lat 3. Udzielane są dotacje celowe dla żłobków i klubów dziecięcych. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Siechnicach, możliwe jest także rozpoczęcie działalności tzw. opiekunów dziennych. Opiekun dzienny, który musi posiadać odpowiednie kwalifikacje i odpowiednio przystosowany lokal, może opiekować się maksymalnie pięciorgiem dzieci. Opiekunowie wyłaniani w konkursach, będą posiadali umowę z gminą i na tej podstawie, zależnie od ilości dzieci którymi się opiekują, będą otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie z budżetu gminy.

Milan Ušák

Burmistrz Siechnic

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się