Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Odpowiedź na pytanie nr 35
26 / 03 / 2012

Pytanie:

Panie Burmistrzu, Wybudowaliśmy dom na terenie gminy Siechnice i w tym roku przeprowadziliśmy się. Jak się okazuje na terenie gminy nie ma żłobka, do którego możemy oddać naszego malucha w związku z czym jesteśmy zmuszeni pozostać przy wrocławskim meldunku. Czy gmina Siechnice ma dla nas jakąś propozycję? Dlaczego gmina Siechnice nie mając na swoim terenie żłobków nie porozumie się z gminą Wrocław w sprawie współfinansowania żłobków? Wówczas wielu młodych ludzi, których znam, z całą pewnością zameldowałoby się na terenie gminy Siechnice.

Odpowiedź:

Na terenie Gminy Siechnice na dzień dzisiejszy zlokalizowane są dwa miejsca tzw. żłobkowe, w których można umieścić dziecko w wieku do 3 lat.

Pierwsze z nich to niepubliczny żłobek (w Zębicach przy ulicy Leśnej 2) wpisany do gminnego rejestru żłobków i klubów dziecięcych, w którym dotowane jest każde dziecko z naszej gminy w kwocie 400 zł. Opłata za miesięczny pobyt dziecka wynosi 450 zł. Według moich informacji placówka posiada wolne miejsca.

Drugie ze wspominanych miejsc to Kącik Myszki Miki prowadzący swoją działalność w Siechnicach i Żernikach Wrocławskich. Niestety Kącik nie jest dotowany  przez gminę, ze względu na to, że właściciele prowadzą go na zasadach ogólnych działalności gospodarczej (nie ubiegali się o wpis do rejestru żłobków).

Ponadto gmina planuje zgłoszenie wniosku aplikacyjnego do programu Maluch wdrażanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W przypadku otrzymania dotacji gmina zamierza kupić lokal od dewelopera z przeznaczeniem na organizację i funkcjonowanie miejsca opieki nad dziećmi do lat 3.

W chwili obecnej Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej przy wykorzystaniu środków unijnych prowadzi szkolenia dla tzw. opiekunów dziennych, których po zakończeniu szkolenia gmina będzie mogła zatrudnić (prawdopodobnie od września 2012 roku). Opiekunowie w warunkach domowych będą zapewniać właściwą opiekę pielęgnacyjną oraz edukacyjną.

Ponadto informuję, że ustawa o opiece nad dziećmi do lat 3 nie przewiduje zawierania pomiędzy gminami porozumień w sprawie współfinansowania kosztów pobytu dziecka. Z rozmów przeprowadzonych z Urzędem Miejskim we Wrocławiu wynika, że gmina Wrocław nie jest zainteresowana zawieraniem porozumień z gminami ościennymi w sytuacji, gdy nie zmusza do tego ustawa.

Milan Ušák
Burmistrz Siechnic

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się