Gmina Siechnice

logo_UE_rgb-1.jpg
baner---UM-covid-19.jpg
baner---POMOC.jpg
Szukaj
Jana Pawła II 12
55-011 Siechnice
71 786 09 01 71 786 09 07
Portal
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się
Odpowiedź na pytanie nr 64
11 / 07 / 2012

Pytanie:

Dzień dobry Jestem z uniwersytetu w Poznaniu wydział nauk geograficznych.W ramach zajęć przeprowadzam ankietę o nowopowstałych miastach. Czy mógłby pan odpowiedziec mi na 2 pytania; 1. Po co być miastem(co to daje)? 2. Co się zmieniło po nadaniu praw miejskich? Pozdrawiam. Julita Jakubowska studentka 4 roku.

Odpowiedź:

Szanowna Pani,

Siechnice są bardzo młodym miastem. Prawa miejskie uzyskaliśmy w 1997 r. Od tamtego czasu wiele się w mieście, a także w całej gminie zmieniło. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na znaczny rozwój budownictwa – nie tylko domków jednorodzinnych, lecz przede wszystkim budownictwa wielorodzinnego. Dynamiczny rozwój budownictwa wiąże się ze wzrostem liczby ludności w mieście, a to przekłada się bezpośrednio na wpływy z podatków do budżetu gminy, co z kolei pozwala na dalszy rozwój i realizację nowych inwestycji.

Bycie „młodym” miastem pozwala również na kreowanie zupełnie od początku centrum miasta, które będzie stanowiło w przyszłości miejsce spotkań i integracji mieszkańców. Wspomnę również, że udało nam się podpisać w ostatnim czasie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego umowę na dofinansowanie budowy targowiska miejskiego w ramach programu „Mój rynek” (blisko milion złotych dotacji).

W najbliższym czasie planujemy również dołączyć do Związku Miast Polskich – stowarzyszenia dbającego o rozwój miast i samorządu lokalnego w Polsce. Stowarzyszenie ZMP zrzesza na chwilę obecną około 300 miast, a na terenie miast stowarzyszonych mieszka ponad 75% miejskiej ludności kraju. Dołączenie do tego grona umocni pozycję i prestiż miasta Siechnice.

Wyrażam głębokie przekonanie, że Siechnice w przyszłości będą się rozwijały równie dynamicznie jak w ostatnim czasie, a może nawet jeszcze szybciej. Duża ilość firm, które są ulokowane na terenie miasta daje miejsca pracy, a stały napływ nowych przedsiębiorców sprawia, że możemy z nadzieją i spokojem spoglądać w przyszłość.

Milan Ušák
Burmistrz Siechnic

 

Wyślij link mailem
Powrót
(wstecz)
Drukuj
stronę
Pdf
Wypowiedz
się